Последно посещение: Чет Дек 08, 2016 10:02 pm Галерия Галерия   Дата и час: Чет Дек 08, 2016 10:02 pm

[ 6 мнения ] 
Какво те прави българин? 
Автор Съобщение
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Какво те прави българин?
От къде започва и кога свършва България за теб?

Кое е това което те държи тук?

Кое е това което те връща тук?

Самосъзнанието, че си българин пречи ли или помага?

==================
искам да си изясня нещо - аз ли започнах да се взимам много на сериозно, или близките ми хора станаха прекалено, според мен, гъвкави, повече от разбиранията ми, глобалисти.

Нед Авг 12, 2012 4:17 pm Профил
Аватар

Мнение Re: Какво те прави българин?
Имам 10-на момента в живота си, когато съм бил безумно щастлив именно тук и никъде другаде това не би могло да се случи тъй, както тук. Имам и някои определени специфични прозрения за живота и смисъла, които мога да осъзная единствено у нас. И мога да намразя пожизнено всеки, който се заиграва с това.
България дава особени шансове - и в неприятния, и в позитивния смисъл на този контраст.
Да, не съм конкретен - няма и да бъда, в случая.
Само ще добавя, че да се усещам българин няма нищо общо с шовинизма, личностно-групови интереси и/или истеричния патриотизъм.

Simply Baroque - Homo Avrenicus

Нед Авг 12, 2012 4:57 pm Профил WWW

имам сигурно конкретни причини и обяснения, за да се гордея с това, че съм българка.
всъщност не зная дали гордея се" е точния израз за мен, но не съм се срамувала.
изпитвала съм срам за поведението на хора, които са били в моята компания, но това са били както българи, така и англичани, така и норвежци. тоест самата принадлежност към дадена нация не ме е карала да се срамувам или гордея.
понякога изпитвам гняв, не срам. но въпроса не е за това, нали?
обичам България. винаги го осъзнавам, когато се прибирам от някъде.
самият въздух ми мирише познато.
достатъчно узрях, за да се сдобия с чувство на собствено достойнство. мога дори да измия очите на някой, който ни излага. или да го наритам. щото ме хваща яд понякога на простотията.
но като знам що прост английски народ пъпли по улиците в Кралството, никой не може да ме комплексира по род и родина. :lol:
пак ще се върна тук.

Вто Авг 14, 2012 2:56 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Онова което ме прави българка е една дълбока връзка с рода ми. Но не гръмкото "Българин да се наричам, първа радост е за мене.", онова малкото.
Има едно място където аромата на земята и напечената от слънцето трева е по-силен. Това е мястото където от малка ме свърза с рода ми, когато казвам, че съм българка, не го казвам с осъзнаването ми като такава (герои, история...), а принадлежност към рода ми.

Много ми е радостно и гордо от това което направиха момчетата по волейбол, пристрастна съм, и понеже съм тренирала волейбол зная какво означава 4 място, но и да бяха аутсайдерите на Олимпиадата усещането ми за това коя съм нямаше да бъде променено.
Никой човек и нищо не могат да го променят.

Вто Авг 14, 2012 5:38 pm Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

Нищо не ме прави българка...
Аз СЪМ българка.
Не бих се нарекла патриот. Малко преекспонирано ми звучи и някак революционно, а в любовта ми към родното огнище няма революция. Няма го и онова американско приповдигнато самочувствие. Няма еуфория. И в Родината ми виждам и красотите и грозотите. Както навсякъде.
Нито я възхвалявам, нито ще я оплюя.
Просто я обичам.
Тихо. Без много думи.

Чет Авг 16, 2012 8:17 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Точно така, Нели! :bear: "Нищо не ме прави българка...Аз СЪМ българка."

(Мисля sladko_kote_f беше пуснал подоба тема, защото писах в нея. Май беше за историята, обаче.)

Ко ще и на Марс да ида, пак ще съм българка. Гледам, че тук различните общности си поддържат националността и само могат да ме радват българите и българското наоколо... България е не само земята, България е в сърцето, където и да е то. :tuptup:

Съб Авг 18, 2012 2:54 am Профил Галерия на потребителя
 [ 6 мнения ]