Последно посещение: Вто Юни 27, 2017 7:24 am Галерия Галерия   Дата и час: Вто Юни 27, 2017 7:24 am

[ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Историята ни като кауза... 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение Историята ни като кауза...
Не говори добре за мен, че за такива неща се сещам основно по някакви празници, но днес се позамислих за историята ни... Да почнем с лека музикална прелюдия:

Днес ми пратиха това:

Текст: http://www.justsomelyrics.com/2079748/B ... ATA-Lyrics

Цитат:
13 века и нямаме погубен флаг!
...
Гордей се , че си потомък на Хан Крум,
ане че в твоя град са жълтите павета и ЦУМ!
...
Знаеш ли какво е да умреш за каузата?
...
За да дишам днес, някой е умрял вчера!
Просто откъси от текста, които ме впечатлиха... Продължавам с няколко снимки от днес:

Едно време бях писала есе на тема 'Аз съм българче... Дали?'... Глобализация, европеизация и кво ли не още ни обгръща, а дали помним историята си... И трябва ли да я помним... И 'Има ли България друго, освен история?' - една от другите възможни теми за есе... Излишен национализъм ли е да увесим знамето на терасата в ден като днешния? Псевдопатриоти ли сме, ако казваме, че обичаме България? А какво всъщност значи да обичаш страната си? Според статистика, която наскоро ни показа един съученик, през 2050 циганите в България ще са повече от нас... Трябва ли да ни тревожи това, или е прекалено дискриминиращо да ни притеснява?

Има ли останали патриоти? Знаем ли какво е да умреш за каузата? Хората са се хвърляли в боя с мисълта да помогнат на родината... За каква кауза си заслужава да умрем днес (ако има такава)? Може ли желанието да се поучим от историята си да ни провокира да станем сила като от времето на Симеон? Или политиката и икономиката отдавна набраха лайката на тая възможност...

Нещо са ми омотани мислите, но ако някой се излъже да отговори, все ще тръгнем нанякъде...

Сря Юни 02, 2010 11:10 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Мнение Re: Историята ни като кауза...
Разкошна тема прелест моя!
Ще се включа веднага щом намеря нюню време.

{}

Пет Юни 04, 2010 10:59 am Профил Галерия на потребителя

В тоя ред на мисли се сетих и за част от един твой текст от... е не помня точно кога си го пускал. :mrgreen:

Цитат:

Сантимент... Точно това е. Бъдещето на България е минало. Седи на напуканата си тераса с пуловерчето си от някогашната ширпотреба и наум рецитира – аз съм българче обичам... Май се е сетил, че за малко да знае нещо, което вече никой друг нямаше да знае. Със се турското присъствие, Вазов щеше да си отиде мърцина. Но жив е той жив е, там на балкона, със 100 лева пенсия и внуци в чужбина. Със сметка за парно колкото три пенсии и почти останал без живи приятели. Само с едното минало.

http://forumat-bg.com/obshtestvo/234-20 ... 4-05-54-02

Много силна снимка! И тема за размисъл за моето поколение... Кажи го и за смисъла на живота... Бе в историята има всичко!
Макар че т'ва не е точно за тая тема май, но както и да е...

Пет Юни 04, 2010 6:11 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Хм... Хубава тема, Цвети! Хубав наклон за размисли! И снимките с текста към тях са хубави! ... И наистина се размислих...Да, за мен си е чист псевдопатриотизъм. Защото... не, може би има патриоти поне малко, но кой ли ще тръгне днес да защитава така родината си, честта на родината си?! Е, ще каже някой може би, че сега не сме под робство, макар че дори да не сме окупирани от точно определена страна, мисля че има много за какво да се борим, да търсим правата си. Само, дето вече сме силни само на думи, но в действията май хич ни няма :roll: Така си мисля аз, а може и да греша.
Да, за да дишаме днес свободно, преди нас за този наш "свободен" въздух са умрели мнозина. Ама колко от тях помним, за колко от тях знаем? И колко ли вече ги ценим и им благодарим?... Признавам, аз също не ги знам и сега ме е срам от мене си. И се питам чия е вината да е така? Дали моя, че не съм се ровила в историята на страната си, дали на родителите ми, че не са ме възпитавали достатъчно в този дух, дали на учителите, че не са предизвикали у мен желанието да науча всичко за историята на българския народ и победите и пораженията му? Дали на обществото, което сега е затормозено от някакви си други "проблеми"?

Сря Юни 09, 2010 12:38 pm Профил
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

На всички, които си изброила е вината, Парченце. :) Възпитават ни много неща, едва ли само едно от тях може да се вини. И все пак мисля, че има истински патриоти у нас - малко, но ги има. И ако утре се наложи, не дай си Боже, няма да се колебаят дали да защитят Родината.
Забелязали ли сте какъв патриотизъм ни избива като сме по чужбините, когато става въпрос за хубавите ни качества като народ. От лошите се срамуваме.

Много генетичен хляб има у нашия народ, де да имаше и толкова съзнание.

Сря Юни 09, 2010 3:04 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Добре, Миранда, съгласна съм, но защо този патриотизъм проговаря у хора, които са избягали от родината си? Ако толкова го имат, защо не стоят тук, да се борят тук? И колко от тези, които са излезли веднъж, са се върнали? Само тези, които и тук, и там не са успели, но се връщат тук, за да "проклинат" съдбата си, държавата си...
Ще дам личен пример..Вуйчо ми живее в чужбина повече от 30 години. Преди си идваше всяка година да види родителите си..Вече и за тях не му пука. Но пък иначе като се обади някой път по телефона започва да приказва за управниците ни, как еди-какво си. Надъхан от телевизия Скат и глупостите на Волен. И какво?
Колко много са тези, дето могат да казват от чужбина, а тук не им се връща...

Сря Юни 09, 2010 3:15 pm Профил
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Аз имах предвид друго - когато ходим в чужбина като туристи за ден, два или месец. Тогава виждаме, че сме не по-лоши от другите, даже и по-оправни и кадърни понякога. :)

Всеки емигрант си има лична история и собствен характер. Далеч не всички са такива като твоя случай. :)

Сря Юни 09, 2010 6:10 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Мире, това не го разбирам
Цитат:
Много генетичен хляб има у нашия народ...

какво имаш предвид?

Сря Юни 09, 2010 6:47 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Че имаме заложби, силен ген, оцеляващ, че сме кадърни и любознателни, и ако съзнанието ни е на по-високо ниво, ще сме по-добре.

Сря Юни 09, 2010 7:38 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Не знам.. За мен емигрантът, избягал веднъж, и повече нямащ желание да се връща си е човек, не искащ да се бори. Тук и сега, както са ме учили някога :) Защото напускайки родината да живееш на друго място си е вид предателство към нея! Но пък всеки има право на личен избор! Ей, за това си я имаме свободата! Щото ако някой не ни я беше извоювал надали щеше да е така и щеше да ги има тия възможности.

Чет Юни 10, 2010 5:53 am Профил
 [ 52 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща