Последно посещение: Съб Юни 24, 2017 5:43 am Галерия Галерия   Дата и час: Съб Юни 24, 2017 5:43 am

[ 156 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Следваща
Лицемерието 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение Лицемерието
“Хората не лицемерят за удоволствие.”
Самюел Джонсън

Дълго се чудех къде да пусна тази тема – дали в Тревожен мозък или в Светлина в тунела. Повечето понятия, над които разсъждаваме не са еднозначни. Като всичко в този живот впрочем.
За повечето Лицемерието е порок. Така го възприемаме, така сме свикнали да го квалифицираме. Не ми се рови в тълковния речник и затова най-мързеливо ще попитам чичко Гугъл.
Дефиницията е следната: поведение, при което злонамереност и неискреност се прикриват под маската на чистосърдечие и доброжелателност
Дотук добре! На пръв поглед ясно и категорично.
Това е нещото, което всеки от нас не харесва, отрича да притежава, заклеймява, но....практикува.
Има един вид, който аз условно в себе си наричам „социално лицемерие”. Нещото, без което би настъпил пълен хаос в едно общество.
Защото представям си какво би станало, ако съвсем откровено заявя личното си мнение и позиция към хора, които не харесвам, по една или друга причина. И не само.
Засега ми прелитат разни мисли. Надявам се да ги уловя една по една.

И да видим – толкова ли е страшно лицемерието – това, което един беше казал, че всеки презира и всеки притежава.

Пон Ное 30, 2009 9:29 pm Профил Галерия на потребителя
Мнение Re: Лицемерието
Ние си имаме маски от момента, в който поемаме първия свой дъх...
Понякога не знаем за тях, друг път съзнателно си ги носим, често - харесваме.
Но... макар този ненормален наш свят да изглежда абсолютен хаос, аз вярвам, че тук има железен порядък, абсолютен ред. Всичко си е на своето място...
Света би се сринал ако опитаме да го надскочим, а когато опитваме да надскочим себе си, само... се учим. Урок след урок... урок след урок... и съвсем не безболезнени.
Сигурна съм, че дори палачите плачат. Да, едва ли някой лицемерничи за удоволствие.

Имаше мисъл... не помня...
В нея се казваше, че ако надникнем в душата на враговете си, ще съзрем толкова много болка, че веднага ще ги заобичаме и разберем...

Пон Ное 30, 2009 10:06 pm
Sorceress
Sorceress
Аватар

Интересна тема, Ракли.
Да не заявиш в прав текст своята истина на хора, които не харесваш, в никакъв случай не е лицемерие.
Това е вид толеранс. Да премълчиш, преосмислиш и да се опиташ да разбереш чуждата истина не е лицемерие.
Лицемерие е ако не успеем да видим в себе си това, което яко ни дразни у другите. Лицемерие е ако правим същото това, против което се борим у другите.
Искам да кажа, че истинското лицемерие е на база собственото ни непознаване и неправилна самопреценка и самооценка и от там идват лицемерните действия.
Ако един човек е доброжелателен и чистосърдечен, преди всичко трябва да е искрен пред себе си.
Няма фалш, който да може да бъде прикриван прекалено дълго.
Истината е, че лицемерието се усеща. Има хиляди индикатори, по които може да се хване.

Инфи, и да видим болката в сърцето на врага си, не можем да му помогнем. Той сам трябва да се пролекува. Това е неговото вътре. Ние можем само да сме търпеливи.

За да свалим маските, трябва първо да разберем, че са маски. Трябва да не се притесняваме от истинското си лице... което едва ли е това, което искаме да е, след като сме го скрили.

Вто Дек 01, 2009 10:12 am Профил Галерия на потребителя
Princess
Princess
Аватар

Нел:" Ако един човек е доброжелателен и чистосърдечен, преди всичко трябва да е искрен пред себе си.
Няма фалш, който да може да бъде прикриван прекалено дълго.
Истината е, че лицемерието се усеща. Има хиляди индикатори, по които може да се хване. "

Подписвам се с две ръце под това. :|

Освен това не мисля, че се раждаме с маски. Децата нямат маски. Те могат да бъдат мили, груби, дори и жестоки - но това са първични реакции. Те са такива, когато са безсилни. Никоя мъка на възрастните не може да се сравни с отчаянието на едно дете.

Лицемерието е въпрос на избор, който всеки прави сам за себе си. И си плаща-рано ли късно, по един или друг начин. Убедена съм в това.

П.П. Искрено ви пожелавам да не ви се налага да общувате с палачи. Идея си нямате за какво иде реч. На теория нещата може и да изглеждат по един начин, но на практика жестокостта има само едно лице и то е ужасяващо.

Вто Дек 01, 2009 12:50 pm Профил Галерия на потребителя
Децата имат маски каквито и ние не се сещаме да си сложим. Едно хлапе може да засвидетелствува пред възрастния каквото му поискаш, само и само да получи желаното. Дъщеря ми например е цяла маймунка като иска нещо.
Факта че са милички, беззащитни и сладки същества не ги прави невинни дори и само защото са малки човечета, които се учат от нас - възрастните лицемери.
Неприемайки лицемерието като понятие и заклеймявайки го като нещо не-добро, не означава, че не го имаме и сме чисти от него. То е една от първите маски които си нахлупваме, пристигайки на тази земя. Така оцеляваме.

Палачите са хора като всички нас. Имат топли сърца, кръвообращение и чувства. Аз не бих се осмелила да заклеймя дори палач, защото ми е ясно - във всеки един от нас се крие един такъв. И нямам ореол над челото си, за да не го приема и за себе си...

Най-трудно се живее с отричане.
Говорим за приемане на всичко, а отричаме себе-то. Защото именно от Аз-а произлизат хубавинки като лицемерието. А всички си имаме Аз... АЗ...

Но... винаги има и друга гледна точка. :wonder: ;)

Понякога бъркаме това с лъжата. Но дали наистина...
Често обещавам на детето различни неща. Често не ги изпълнявам. Понякога от невъзможност, друг път просто защото не съм имала намерение. А се старая да съм напълно искренна с нея защото вече е на 6 и ме има за пример. От моя гледна точка невинните неизпълнени обещания са необходими понякога, друг път не са толкова дълбоки, че да се драматизира. Не ги приемам за лицемерие, защото става дума за детето ми, а аз го обичам.
Но от нейна гледна точка? - нямаме право да говорим от тяхна гледна точка.

Дали изобщо някой се е замислял за всички ежедневни свои прояви на лицемерие... дребните невинни премълчавания или изречени неволно неистини...
Нима те не са лицемерие? Или го определяме само според някои, неудобни нам прояви? Ето това също е лицемерие.

Бе изобщо... щекотлива тема, чак лютичка. Ракли, аплодисменти за нея. Размърда ни гънките и ни овеси огледала пред нослетата :lol: {}

Вто Дек 01, 2009 2:18 pm
Princess
Princess
Аватар

Инфинити:"Палачите са хора като всички нас. Имат топли сърца, кръвообращение и чувства. Аз не бих се осмелила да заклеймя дори палач, защото ми е ясно - във всеки един от нас се крие един такъв. И нямам ореол над челото си, за да не го приема и за себе си..."

Те изглеждат като хора- имат кръвообращение, дишат, хранят се.....За чувства не съм сигурна. Какви сърце има мъж на 20 години , който изнасилва 5 годишно момченце и се хили нагло в съдебната зала, защото ще получи условна присъда, понеже няма предишни осъждания, според нашия Наказателен кодекс, тъй като по смисъла на закона това е "блудство" . И това е същество /не мога да го нарека човек/ , което е живяло в нормално семейство, не е израстнало в сиропиталище, не е било малтретирано , унижавано или лишавано от каквито и да е материални придобивки. Дали би разсъждавала така ако някой посегне на твоето дете?

Колкото до ореолите - не се виждам с такъв и не понасям хората, които сами се определят за възвишени.

Последна промяна alba на Вто Дек 01, 2009 2:53 pm, променена общо 1 път

Вто Дек 01, 2009 2:43 pm Профил Галерия на потребителя
Алби, но тях има кой да ги съди...

Малко странно ще се изкажа сега, но...:
"Да не дава Господ" казват старите хора, защото и ние имаме деца. Какви ще бъдат като порастнат никой ен знае, а майката на палача не го е възпитала да бъде палач, има причина да е такъв, както и жертвата не случайно е жертва...
Иначе отлично разбирам позицията ти и знам за какво говориш...
Просто ние хората кои сме, та да съдим. Нима сме безгрешни, та да хвърляме камъка...

Вто Дек 01, 2009 2:49 pm
Princess
Princess
Аватар

Инфи, говорим по принцип... Аз се паля на тази тема. Виждам палачи всеки ден. И ужасна несправедливост. Съжалявам, че реагирам емоционално, свързано е с професията ми.

Не сме безгрешни. И трябва да имаме смелост да си служим със собствения разум.

Това , което казваш- "има причина да е такъв" ..."жертвата не е случайно жертва" звучи фаталистки. Може би вярваш, че всичко е предопределено. Аз мисля, че дори и да има пръст съдбата, човекът сам избира пътя си.

Последна промяна alba на Вто Дек 01, 2009 3:04 pm, променена общо 1 път

Вто Дек 01, 2009 2:57 pm Профил Галерия на потребителя
Не, не... Именно, че човекът сам избира пътя си, но често несъзнателно. Аз говорех за причинно - следствените връзки, за кармичния товар, който си носим винаги...
Ако в този живот ме убият, значи и аз съм убила в предишния. Просто това е така, ако разбира се вярваш в прераждания. Нищичко не остава безнаказано, за всичко си плащаме. Но не с човешко правосъдие в затвори и съдебни зали...

Тук спирам, щото и аз се паля по тези теми и ще забия към смъртните присъди, абортите и так далее :lol: и Ракли ще ме трясне с нещо по тиквата. Но самия живот е такова лицемерие, неосъзнато... че...

Вто Дек 01, 2009 3:02 pm
Princess
Princess
Аватар

Няма да те трясне.... :lol: Защо да е лицемерие бе Инфи! Може да се живее в истина. Въпреки всичко и всички. Стига сърцето ти наистина да го желае. Пък и нали сме Хомо Сапиенс или само се водим такива...:D

Вто Дек 01, 2009 3:07 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 156 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Следваща