Последно посещение: Чет Юни 29, 2017 4:15 pm Галерия Галерия   Дата и час: Чет Юни 29, 2017 4:15 pm

[ 110 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Следваща
Свободата, Санчо... 
Автор Съобщение
Sorceress
Sorceress
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Свободата, Санчо...
За трите метаморфози
Три метаморфози на духа ви назовавам: как духът се превръща в камила, а камилата - в лъв, и накрая лъвът - в дете.
Много тежести ъществуват за духа, за силния, издържлив дух, в който обитава страхопочит: неговата сила жадува за тежести и най-тежък товар.
- Що е тежко! - така пита издръжливият дух и коленичи. Подобно на камила той чака добре да го натоварят.
- Що е най-тежкото бреме, смелчаги! - така пита издръжливият дух. - За да го поема и да се радвам на силата си?
Не е ли това: да се унизиш, за да нараниш високомерието си? Да оставиш глупостта си да блесне, за да се присмееш на мъдростта си?
Или може би: да изоставиш делото си, когато то празнува своята победа? Да се изкачиш на високи планини, за да изкусиш изкусителя?
Или може би да се храниш с жълъди и трева на познанието и заради истината да страда душата ти от глад?
Или може би: да си болен ида препращаш утешителите по домовете им, за да сключваш дружба с глухи, които нивга не ще те чуят що искаш ти.
Или може би: да обичаш тези, които ни презират, и да подаваш ръка на призрака, когато той иска да ти вдъхне ужас.
Цялото това най-тежко бреме издръжливият дух поема върху себе си и като натоварена камила, която бърза в пустинята, той бързо крачи в своята пустиня.
Ала в самотната пустиня се извършва втората метаморфоза: духът се превръща тук в лъв. Свобода иска той да извоюва и господар да стане в своята собствена пустиня.
Своя последен господар търси той тук. Той ще се опълчи като враг срещу него и своя последен бог и ще се бори за победа с великия змей.
Кой е великият змей, когото духът не желае да зове повече господар и бог? "Длъжен си" се зове великият змей. А духът на лъва казва: "Аз искам".
"Длъжен си" лежи на пътя му един ослепителен в своето златисто сияние люспест змей и на всяка негова люспа блещи със златни букви написано: "Длъжен си!"
Хилядолетни ценности блестят по тези люспи и тъй говори най-могъщият от всички змейове: "Всяка ценност на нещата блести по мен."
Всяка ценност е вече създадена и всяка създадена ценност - това съм аз.
Наистина не бива да има вече никакво "Аз искам." Тъй рече змеят.
Братя мои! Защо е необходим лъв в духа! Нима не е достатъчно товарното животно, което се отказва и изпитва страхопочит?
Да твори нови ценности, това лъвът все още не е в състояние, но да си извоюва свобода за ново творчество - това е в състояние да осъществи мощта налъва.
Да се извоюва свобода и да се постави едно свещено "Не" дори и пред дълга - за това, братя мои, се изисква лъв.
Да си извоюваш правото на нови ценности - това е най-ужасното посегателство за един издръжлив и изпълнен със страхопочит дух. Наистина това е грабеж и е дело на граблив звяр.
Като своя най-голяма светиня обичаше нявга той това "Длъжен си", докато сега трябва да открива заблуда и произвол дори и в най-святото, за да може да заграби свободата от обичта си. За този грабеж му е нужен лъвът.
Ала кажете, братя мои, какво е в състояние да извърши детето, щом като дори лъвът не е смогнал да го направи. Защо е било необходимо грабливият лъв да се превърне и в дете?
Невинност е детето и забрава, едно ново начало, една игра, едно самозадължаващо се колело, едно изначално движение, една свещена повеля: "Да бъде!"
Да, братя мои, за играта на сътворението е нужна свещената повеля на словото: "Да бъде!" Духът иска своята воля, изгубилият света спечелва свой собствен свят.
Назовах ви три метаморфози на духа: как духът се превръща в камила, а камилата в лъв и накрая лъвът - в дете.
Тъй рече Заратустра.
Ницше

Да поговорим за свободата.

Що е то?
Пълна ли е?

Кога сме свободни? :roll:

Свободна тема просто...

Чет Мар 12, 2009 11:06 am Профил Галерия на потребителя

Мнение Re: Свободата, Санчо...

Аз го наричам Тигър и Газела. Образно разбира се.
Бих могла да напечатам цялата книга тука, Нел. Харесвам я безкрайно. Когато ми е нещо тегаво си я разлиствам.
Спомних си...
Чета за свободата и си мисля за нея. Всеки мисли за нея понякога. Всеки я мечтае. Като всяко нещо, което никога не може да ни принадлежи.
Свободата в пълната си форма не съществува.
Свободата не съществува извън наложените й рамки.
Ако кажем свободен, трябва да добавим от какво. От...нещо си. Каквото и да е то.
Свободата е възможна единствено в егрек.
Вероятно единственият миг, в който човек е достигнал пълна свобода е този, в който е прекрачил границата към пълното, съвършеното отчаяние. Само в това си състояние човек може да е абсолютно свободен. А не мисля, че много са хората, докоснали мига на съвършено отчаяние. Защото надеждата е вродена в човека. Тя винаги е там, готова да го подведе и подмами.
Надеждата е съвършения изкусител.
Точно както човек никога не е по-жив, отколкото в часа на собствената си смърт.
Точно като във вечната молба за милост – Цезаре, дай глътка вода на удавника!
А какво наричаме жив? Жив наричаме следното. Да не се боиш от най-тежкото, да променяш представата за самия себе си.
„Думи, каза Пантой, когато все още ми беше противник. Само думи. Човек нищо не променя, защо тъкмо представата за себе си?”
Аз обаче не вярвам в това. Вярвам в обратното. Човек трябва да изтърпява какво ли не, да, трябва, но заради това няма нужда да свиква. Тогава никога не би могъл да промени нещата, ако просто свиква с всичко. Ето защо не трябва. За нищо на света. Не и с лошото.

Веднъж отворих тема, която озаглавих чудото на освобождението. Защото, ако това не е чудо, какво друго би могло да бъде. Да надскочиш себе си. да изоставиш делото си в мига, когато то пирува своя апогей. И да се отправиш в нищото, освободен от всички мисли, чувства и спомени.
Но тогава попадаш в клопката на новата си цел. Човек е привързан към нещо във всеки миг от живота си.
Може би бих нарекла свобода единствено случая, когато си привързан към нещо, което ти доставя лично удоволствие. А околните биха го нарекли робия. Знам ли.
Какво е свободата?
Без условности.

Чет Мар 12, 2009 8:51 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Смятам и свободата, както любовта, вярата и надеждата за чисто духовно понятие. Тях не могат да ти отнемат, дори и да те оковат във вериги, пак можеш да създадеш свой собствен свят и да повярваш в него. Мисля също, че в основата на свободата стои самообичането и самоуважението. И тях никой не може да ти отнеме, освен самият ти.
Затова и започнах темата с пасаж от „Така рече Заратустра”. Аз това съм взела от Ницше. Бавно се уча на самообичане.
Обичаш ли се и най-злостната омраза не успява да докосне дълбините ти и да! Тази обич ще ти помогне да не свикваш с лошото, не и по твоите критерии, защото всички си имаме свои граници за добро и лошо, за правилно и неправилно, за справедливо и несправедливо и живееш ли по твоите си критерии, това е свободата, макар и относителна.

Пет Мар 13, 2009 12:54 pm Профил Галерия на потребителя
Princess
Princess
Аватар

Свободата не е като крем-карамел. Да си хапнеш и да се оближеш. Понякога е като скреж. И ти изтръпва езикът.

Вто Мар 17, 2009 11:18 am Профил Галерия на потребителя
Аватар

за мен свободата е в приемането
на бяло и черно, добро и лошо ...

когато отпадне нуждата да оценявам и така да разделям

тогава ще съм свободна

много има да копая в тази нива

Вто Мар 17, 2009 1:49 pm Профил

свобода - желание

вероятно липсата на каквото и да е желание е именно постигната свобода. това ме замисли много, много дълбоко.

Пет Май 01, 2009 12:26 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Ограниченията, които сме принудени да си налагаме, понякога водят до постепенното закърняване на желанията - човек се лишава от желаното, което е смърт за свободата му.

Пет Май 01, 2009 4:48 pm Профил Галерия на потребителя
Понякога си мисля, че свобода, свобода, свобода, пък като дойде, никой не я иска...
Има и такова положение.
Санчо не би бил щастлив сам по белия свят, нито Дон Кихот без своите илюзии.
В това се състои и цялата ни човешка трагедия - вкопчени в личността си, ние не искаме да се освободим от нея. И да градим наново...

Пет Май 01, 2009 7:46 pm

точно затова се замислих дълбоко, инфи. първоначално написах удобно вместо дълбоко. понякога грешките не са случайни. подсказват ни накъде всъщност ни води паралелното ни усещане. колкото и да се отказваме от личността си, каквито и промени да преминаваме и да се сдобиваме с нови качества, това, което е най-вътре в нас, най-дълбоката ни същност, която ни характеризира, остава непроменена. и каквото и да започваме от начало, в главното то винаги е същото. подвластни сме на цели, желания, планове. именно затова май е невъзможно да сме напълно свободни. заменяйки едни идеи с други, просто сменяме това, на което служим. явно човек не е създаден да бъде свободен в пълния смисъл на думата. това вероятно би довело до някакъв съвършено нов и различен вид същества. а идеята е да сме хора. дет се вика - нема лабаво!
свободата е на определан плоскост само. някои от нас са по-свободни от други, но като цяло всички сме слуги.

пп. мире, този път ме объркА! :lol: ще прочета още няколко пъти думите ти, за да схвана правилно какво се крие точно в тях.

Пет Май 01, 2009 8:01 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Miranda написа:
Ограниченията, които сме принудени да си налагаме, понякога водят до постепенното закърняване на желанията - човек се лишава от желаното, което е смърт за свободата му.

хм...

някой високо религиозен(умишлено не употребявам духовен, защото за мен това са АБСОЛЮТНО различни понятия) ще ти каже точно обратното :lol:

че свободата е точно в това, да не се поддаваш на изкушенията на своите желания, та били те и най-елементарни, като да погледнеш след красив индивид, току виж ти се напрашило окото(видиш ли). ;)
това е и причината, поради която съм твърде скептична към религията, в частност нашата, защото я познавам най-добре.

но аз съм си еретик по-природа

когато ми завират нещо в очите или ме плашат с него, яко се второчвам в това нещо и си задавам въпросът: защо ме карат да се страхувам? нима страхът е любов? и в същия този момент ми гърмят с лозунги: Бог е Любов, Бог е Любов!

Съб Юли 04, 2009 11:49 am Профил Галерия на потребителя
 [ 110 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Следваща