Последно посещение: Пет Ное 24, 2017 1:15 pm Галерия Галерия   Дата и час: Пет Ное 24, 2017 1:15 pm

[ 2 мнения ] 
ватерло 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение ватерло
18 юни, 1815 година.
Ватерлоо.

Наближава полунощ.
Всичко свърши.

Херцогът заповядал: „Бъдете твърди!”
„Но ние всички ще загинем”, отвърнал офицерът.
„Бъдете твърди!”, бил отново отговорът на херцога.

Полето се е скрило в нощния мрак, но усещам миризмата на барут, примесена с един друг лепкаво-сладникав мирис, който всички познаваме отлично. Чувам тихите гласове на останалите войници. Мъртъвци погребват други мъртъвци.
Беше като че ли преди цяла вечност. Тази нощ небето е различно. Вече не е същото небе. Въздухът е различен. Погледът ни е уморен. Всъщност, нищо не виждам в мрака. Опитвам се да разгранича присъствието на останалите. Опитвам се да го налучкам. Надявам се да изгрее луната. Стискам пушката и се чудя защо ме оставиха на тази безсмислена вахта тази нощ. Та битката е решена. Не чувам и звук от това, което би трябвало да доловя. По-недействителна задача не беше съществувала. Надошли са нови войски, от далечни, далечни места. В далечината започвам да различавам лагерни огньове. Войска, която се предвожда от фантом би трябвало да може да спечели. Няма цел, която да си струва разрушението.
Потъвам в мълчание. И понеже не бива да казвам най-важното, думите вече не са ми необходими. Предпазни пояси. Изместената напред линия на отбраната. Ровове. Не съм стратег, но разбирам винаги, когато воини се изпращат на сигурна смърт. Видях първите. И тези, които дойдоха след първите. Нито искрица от триумф в сърцето ми. Огньове навсякъде.
Задрямвам в укреплението и сънувам нещата със задна дата. Сянка преминава над мен. Отварям очи. Пеперуда е кацнала на загасналата свещ. От къде е дошла? Искам да я последвам, а нямам криле. Когато размахам ръце това напомня повече на сбогуване с полета, отколкото на полет.
Пеперуда дойде.
Искам да нарисувам картина, която да нарека „И станах пеперуда...”. Искам да мога да напиша посвещение на гърба на картината. Искам да я подаря на някой красив ум.
Пеперуда дойде.
Взирам се в мрака и се питам как всъщност е стигнала дотук и колко време ще й е нужно да се върне обратно. Съществува ли свят на пеперуди изобщо? Искам да я докосна, но се страхувам, че ще я нараня.
Пеперуда дойде.
Изправям се, но не смея да я доближа.
Не смея да дишам.
Страхувам се от дъха си.
Тя изглежда така неустойчива...

Пет Сеп 18, 2009 7:56 pm Профил Галерия на потребителя

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: ватерло
1431 година
Франция, Руан

Жалостиво слънцето нейде проплака.
А небето отива си незалязвало.
Над пропаст оставам. Страшно е.
Афазично се някой преражда в жарава.
Дълго в пепелта вик ще изравят.
Анатемосан народ венци ще изплита.
Разблуден глас търси си името.
Кротка ръка, дошла във съня ме прекръства.

Пет Сеп 18, 2009 7:58 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 2 мнения ]