Последно посещение: Пон Дек 18, 2017 5:26 am Галерия Галерия   Дата и час: Пон Дек 18, 2017 5:26 am

[ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Зимни сънища 
Автор Съобщение
Mermaid
Mermaid
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Зимни сънища
Преди... дни си изпратих първозимния поздрав в небетието (сигурно съм затворила старницата преди бутона "Изпрати :( , после... и после ми набутаха пред взора този цитат
Je redoute l'hiver parce que c'est la saison du confort !
[ Arthur Rimbaud ]Extrait d’ Une Saison en enfer
Боя се от зимата, защото това е сезонът на комфорта! Рембо- из "Един сезон в Ада"
и.... на мен повече от три пъти не трябва да ми се повтаря, за да ми се прииска да си открием зимна тема :)

Да ме извини Рембо, че така буквално му преписвам заглавието...
но за разлика от съдържанието, което той е вложил, то предизвика у мен усмихнати спомени
а той... да, за друг сезон си го е озаглавил...
то... за колко ли от нас може сега да е такъв сезон :(

Защо зимата е сезон на комфорта за Рембо- не знам
за мен е сезонът на приказките
и на зимните сънища ;)
бяла магия
Хайде, магьосници, разказвайте :)

Зимата е в... разгара си ;)

А аз ще ви пратя от Рембо

Сън за зимата

Ще тръгнем през зимата в розов уютен вагон
с възглавнички сини.
В гнездото на луди целувки най-нежния стон
дано укроти ни.

Очи ще притвориш – зад потните тъмни стъкла
сред сенки вечерни
ще скачат и демони черни с космати тела,
и глутници черни.

Но аз ще те сепна с целувка, искряща от хлад,
и тя като паяче леко по голия врат
ще хукне веднага.

Коси разпиляла – “Търси го!” – ще кажеш със смях
и дълго ще търсим това животинче сред нас,
и все ще ни бяга.

Нед Яну 04, 2009 2:37 pm Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

Мнение Re: Един сезон в Ада
Winter, Fire and Snow

Нед Яну 04, 2009 2:41 pm Профил Галерия на потребителя

Мнение Re: Зимни сънища
Зимата понякога скъсавя времето. Когато си във нея. За разлика от бавните и дълги вечери пред топлата камина, сред истинския леден ден времето изтича бързо. Като в пясъчен часовник. А казват, там било красиво. Не съм го пробвала години.

6 сутринта. Водата е замръзнала отново. Разтопих я и направих чай. Яйце изгълтах неварено и единствения портокал. Усещам се по-свеж след дългото спане. Пътеката едва личи – така е наваляло.
9 и трийсет. Снегът е до колене на места. Потта под ризата ми почва да замръзва, щом поспра да си отдъхна. И въпреки това горите са изпълнени със вятърния шум на първите потоци.
10 и трийсет. Най-после слънцето изгря. Снегът по клоните веднага взе да се топи, да тупва тихо на земята. Мъглата на вълма се стеле в долините.
11 и четирийсет и пет. На десет мили оттук по плажовете се търкалят бавни святкащи вълни. Спокойни, много сини. Странно е да ги разглеждаш, седнал на снега.
12 по пладне. Необяснимо радостно усещане, като че щастлива вест ми е предадена направо, а не чрез разума.
2 след обяд. Погледнах от върха назад към долината Хебо. Касъл Рок остава в облак. Хладен вятър иде откъм долината, свеж и земен, с вкус на сняг, дървета. Той не е като ония трансцедентни бризи, от които те боли сърцето. Този носи щастие.
2 и половина. Изгубих пътя. Газя из снега да го открия, а един кълвач ме наблюдава. Слънцето се спуска зад дърветата.
3 и десет. Още търся пътя. Застудява. От една височина на югоизток се открива свят на голи бели хълмове, вълнообразни и набръчкани неземно. Горе, над тях – блед полумесец.
4 без петнайсет. Продължавам с помощта на карта и компас. Видях елен преди минута, прелетя с огромни скокове.
7 и половина. Направих лагер край извора на Алдър. Утъпках място за спане в снега, застлах го с клони. Стъкнах някак малък огън в тъмнината. Хапнах свинско с боб. Уискито опари гърлото. Нощта е ясна. Много е студено. Полумесецът е горе, наизлезли са звезди между върхарите. От огъня останаха да светят въглени.

Голуей кинел

Пон Яну 05, 2009 2:13 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Рембо а 8-)

Пон Яну 05, 2009 7:45 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Любимата ми зимна музика

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nGdFHJXciAQ&feature=related[/youtube]

Моменти от любимата ми зимна приказка на Андерсен разбира се

Но през зимата веселите игри свършваха. Прозорците често замръзваха и тогава децата нагряваха медни монети върху кахлената печка, които лепяха на стъклата. Получаваше се една чудесна кръгла дупка, през която можеше да се гледа навън. През дупката надничаше едно мило оченце, по едно на всяко прозорче. Това бяха малкото момче и малкото момиче. Момченцето се казваше Кай, а момиченцето – Герда. През лятото можеха само с един скок да си отидат на гости. През зимата обаче трябваше да слязат по многото стъпала надолу и после да се изкачат по многото стъпала нагоре.
А навън вилнееше снежна виелица.
– Това са белите пчели, които се роят – каза старата им баба.
– Имат ли си и те царица? – попита малкото момче, защото знаеше, че истинските пчели си имаха.
– Имат си – потвърди бабата. – Тя лети там, където роякът е най-гъст. Тя е най-голямата от всички и никога не каца на земята, само я докосва и веднага се издига нагоре към черното небе. През зимните нощи тя лети по градските улици и гледа през прозорците. Тогава те замръзват и по тях се появяват чудни ледени цветя.

– Да, виждали сме ледените цветя – потвърдиха децата и се убедиха, че баба им казва истината.

....

Снежинките ставаха все по-големи и по-големи. Накрая се превърнаха в големи бели кокошки. Изведнъж се пръснаха настрани, бялата шейна спря и човекът в нея се изправи. Кожухът и шапката му бяха от истински сняг. Това беше жена, висока и стройна, ослепително бяла. Снежната кралица.

– Доста попътувахме – каза тя. – Да не ти е студено? Мушни се под моята меча кожа.
И тя го взе до себе си, загърна го в шубата си и Кай сякаш пропадна в дълбока снежна пряспа.

– Още ли трепериш? – попита тя и го целуна по челото.
О, целувката й беше по-студена от лед и го прониза право в сърцето, което вече наполовина бе станало на ледена бучица. Стори му се, че ще умре. Но само за миг, след това му стана хубаво. Вече не усещаше студа наоколо.
...

Стените на замъка бяха от навят сняг, а прозорците и вратите бяха направени от бръснещи ветрове. Имаше над стотици зали, в които вилнееше снегът. Най-голямата зала се простираше няколко мили, а всички те бяха осветени от северното сияние. Бяха толкова големи, толкова празни, толкова ледено студени и толкова блестящи. Тук никога не е имало веселие, даже не е имало бал на мечките, където вятърът да свири, а мечките да ходят изправени и да се държат изискано. Нито пък е имало игри с подсвирквания и закачки. Нито пък госпожиците лисици са се срещали на следобедно кафе. Пусто, голямо и студено бе в двореца на Снежната кралица. Северното сияние пламваше с такава точност, че човек можеше да изчисли кога ще е в разгара си и кога ще свърши. По средата на пустата безкрайна снежна зала имаше едно замръзнало езеро. Ледът, който го покриваше, беше напукан на хиляди парченца и всички те бяха с абсолютно еднаква форма и големина; това бе истинско произведение на изкуството. Когато Снежната кралица си беше у дома, тя седеше по средата на езерото и твърдеше, че седи върху огледалото на разума, което било единственото и най-доброто на този свят.

и зимата, която снимах за вас

Пон Яну 05, 2009 9:20 pm Профил Галерия на потребителя WWW

тези снимки са толкова лични...
и музиката...

питам се дали и моето море е толкова спокойно тази зимна нощ...

Четиринадесета елегия

"Любими мой" ми каза ти. И аз отвърнах: "О, любима!"
"Вън сняг вали", ми каза ти. "Да, сняг - отвърнах - вън е зима."
"Почакай още", каза ти. "Да, още...", аз ти отговорих.
"Така е...", тихо каза ти. "Така е...", аз повторих.
"Обичам те", ми каза ти. А аз: "Аз повече навярно..."
"Стопи се август", каза ти. Аз казах: "Есента ни свари"
И думите ни след това не бяха тъй еднакви вече.
Накрая ти ми прошептя: "О, знай, ще те обичам вечно!"
Това бе през ония дни, когато есента изтича.
"Повтаряй ми - ти казах аз- повтаряй ми, че ме обичаш!"

Франсис Жам

Пон Яну 05, 2009 9:36 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Винаги съм обичала лошото време, в буквалния смисъл !
Голяма романтичка съм ,разнежвам се пред най-обикновени неща , имам очи да видя красотата къде ли не , но не за пухкавата, бяла зима става дума .Става дума за онова дъждовно, ветровито време, което ни застига по улиците , в тъмното , с торби в ръце , тръгнали с неясна представа за утре към дома ...
Това лошо време ускорява крачката , превръща домовете ни в магнити, които ни теглят за да ни приютят, щем не щем да се приберем и за хиляден път да сме заедно . Това лошо време ни дава пореден шанс да се опитаме да си кажем две думи , да помълчим заедно , и да разберем , че щом сме двама можем по-лесно да понесем лошото време и утре .
Няма нищо по-хубаво от лошото време !

Сря Яну 14, 2009 7:12 am Профил

днес разбрах едно.

в зимния си сън семената сънуват как идва нова пролет и слънцето ги гали докато те се раждат отново.

Сря Яну 14, 2009 2:56 pm Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

rotazia написа:
Винаги съм обичала лошото време, в буквалния смисъл !
Голяма романтичка съм ,разнежвам се пред най-обикновени неща , имам очи да видя красотата къде ли не , но не за пухкавата, бяла зима става дума .Става дума за онова дъждовно, ветровито време, което ни застига по улиците , в тъмното , с торби в ръце , тръгнали с неясна представа за утре към дома ...
Това лошо време ускорява крачката , превръща домовете ни в магнити, които ни теглят за да ни приютят, щем не щем да се приберем и за хиляден път да сме заедно . Това лошо време ни дава пореден шанс да се опитаме да си кажем две думи , да помълчим заедно , и да разберем , че щом сме двама можем по-лесно да понесем лошото време и утре .
Няма нищо по-хубаво от лошото време !

Ротация, това е достойно за пети сезон! :)
...
Посгря ни слънцето и... не ви се сънуват снежни сънища, но пак е зима :)
Пък една Картина, озаглавена "Чай за двама".
извика у мен спомена за една камина голяма
пращяха, искряха вътре клонките борови (ммм, знаете ли какво ухание е ...), танцуваше аромата им с парите на билкови чайове...
а навън небето яснозвездно караше снега да блещука синьоснежно и в една снежна пряспа голяма имаше място точно за двама
...

Зимна приказка
(автор: хулитер ipalam)

И всичко беше някак просто:
вървяха двама през града
и сенките им се докосваха,
но не оставяха следа.

И зимата навярно щеше
сурово да ги раздели.
Неудържимо сняг валеше,
тъй както и сега вали.

Но тя внезапно се подхлъзна,