Последно посещение: Чет Юни 29, 2017 4:10 pm Галерия Галерия   Дата и час: Чет Юни 29, 2017 4:10 pm

[ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
10-те най-хубави отпочвания... 
Автор Съобщение
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение 10-те най-хубави отпочвания...
Лолита, светлина за животи ми, огън за слабините ми. Мой грях, моя душа. Ло-ли-та: връхчето на езика прави три стъпки по небцето, на третата се блъсва в зъбите. Ло. Ли. Та.
Сутрин тя беше Ло, просто Ло, на ръст метър и половина (без няколко пръста и по едно чорапче). Тя беше Лола по дълъг панталон. Тя беше Доли в училище. Тя беше Долорес върху пунктира на бланките. Но в моите прегръдки бе винаги: Лолита.

Сря Юли 01, 2009 6:05 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Мнение Re: 10-те най-хубави отпочвания...
Войната бе факт. Затворите Чанги и Утръм Роуд в Сингапур действително съществуват или поне съществуваха. Всичко останало, естествено, е измислица и прилика с живи или мъртви хора няма нито съм целял да има.

На онези, които бяха там
и сега ги няма.
На тези, които бяха там
и са живи и до днес.
На него. И най-вече на нея.

Чанги проблясваше като перла под необятния похлупак на тропическото небе — там, в най-източния край на остров Сингапур, кацнал на малко възвишение и заобиколен от пояс зеленина. В далечината смарагдовият цвят на джунглата преливаше в синьозелената морска шир, а тя на свой ред се стопяваше в безкрайността на хоризонта.
Отблизо Чанги губеше прелестта си и се превръщаше в това, което бе в действителност — отвратителен, отблъскващ затвор. Множество грозни постройки сред опалени от слънце дворове, оградени околовръст от високи стени.
Зад тези стени, зад вратите на тези постройки, етаж след етаж се редяха килиите; предвидени да поберат две хиляди затворници. В момента там — в килиите, по коридорите, във всяко възможно кътче и ъгълче — бяха натъпкани близо осем хиляди души. Повечето бяха англичани и австралийци, но имаше шепа новозеландци и канадци — останките от въоръжените сили на далекоизточната компания.
Мъжете, затворени тук бяха престъпници и тяхното престъпление бе огромно — те бяха загубили една война. И бяха останали живи.

Чет Юли 02, 2009 5:15 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Много години по-късно, пред взвода за разстрел, полковник Аурелиано Буендия щеше да си спомни онзи далечен подиробед, когато баща му го заведе да види леда. Тогава Макондо беше село с двайсет къщи от кал и тръстика, построени край брега на една река с бистри води, които се спускаха по корито от камъни, бели и огромни като предисторически яйца. Светът беше толкова скорошен, че много неща нямаха име, и за да ги споменат, трябваше да ги посочват с пръст.

Нед Юли 05, 2009 8:05 pm Профил Галерия на потребителя
Princess
Princess
Аватар

от същата книга:

"Ремедиос Красивата имаше непоправимата участ на самка-смутителка. Винаги щом се появеше сред другоземците, причиняваше смут от полуда сред другите мъже. Тя изпускаше смущаващ повей, който продължаваше да се долавя часове наред след като беше си тръгнала."

Пон Юли 06, 2009 3:58 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Това е разказът как всичко беше в безизвестност, всичко в покой, в безмълвие; всичко неподвижно, смълчано, и празна небесната шир.

Това е първият разказ, първата реч. Още нямаше нито един човек, нито едно животно, птици, риби, раци, дървета, камъни, пещери, оврази, треви, ни гори; само небето съществуваше.

Не се изявяваше лицето на земята. Имаше само спокойно море и небе в цялата своя шир.

Нямаше нищо наблизо, което да вдига шум, нито пък нещо, което да се движи, нито да мърда, нито да вдига шум в небето.

Нямаше нищо, което да е изправено; само водата в покой, тихото море, самотно и спокойно. Нямаше нищо, дарено с битие.

Имаше само неподвижност и безмълвие в тъмнината, в нощта.

- Земя! - рекоха, и мигом тя стана.

Като мъгла, като облак и като прах беше сътворението, когато от водата изникнаха планините; и в миг пораснаха планините.

Само по чудо, само с магическо изкуство се образуваха планините и долините, и мигом кипарисовите и боровите гори покълнаха заедно на повърхността.

Попол Вух

Вто Юли 07, 2009 8:10 am Профил
Sorceress
Sorceress
Аватар

Баш ми е драго, Бели :) и аз съм почитател на културата майя.

"Вождът на червенокожите" - О'Хенри

Добре я бяхме намислили, ама... Но чакайте да ви разкажа отначало. Двамата с Бил Дрискол се бяхме разшетали на юг, в Алабама, и точно тогава ни хрумна тази гениална мисъл - да отвлечем някое дете. Изглежда, както казваше после Бил, това е станало „в момент на временно умоизпарение"...

Невъобразим фен на О'Хенри съм и неговите разкази с неочакван край, така че те всички влизат в тази класация, тъй като ако го нямаше началото, нямаше да се стигне и до оригиналния край. :)

Вто Юли 07, 2009 10:02 am Профил Галерия на потребителя
Princess
Princess
Аватар

Има песни, които сякаш бликат от синеоката трева, от прахта на хиляди пътища и пътеки.
Такава е и тази песен. В един късен есенен следобед на 1989 година седях пред бюрото, загледан в мигащата стрелка върху екрана на компютъра, когато звънна телефонът....

Съб Юли 11, 2009 3:56 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Не знам за книгата ама филма е убиец.
Да гледаш мъжкара Клинт Истууд колко силен може да бъде и отвъд погледа.

Доближава ли се поне на половина до образите на него и Мерил Стрийп?

Пон Юли 13, 2009 3:20 pm Профил Галерия на потребителя
Princess
Princess
Аватар

Мисля, че се доближава особено в "Отвъд Африка".

Пон Юли 13, 2009 3:29 pm Профил Галерия на потребителя
Аватар

Целиш, целиш!
Продължавай, следя с интерес! :hat:

Пон Юли 13, 2009 3:30 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща