Последно посещение: Вто Ное 21, 2017 6:17 am Галерия Галерия   Дата и час: Вто Ное 21, 2017 6:17 am

[ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Най-големите наши! 
Автор Съобщение

(View: Всички /В Темата)

Мнение Най-големите наши!
Дами и господа, доколкото забелязвам, в този подфорум основно се отдава значение на чуждестранните изпълнители. Мисля обаче, че не е редно да забравяме и нашите големи гласове.
Какво имам предвид ли? Сега ще ви разкажа...
Снощи имах удоволствието да присъствам на концерта "Златните песни на Златния Орфей" в зала 1 на НДК, организиран от БНТ по повод 50-годишнината от създаването на телевизията. Бяха изпълнени 15 песни, избрани в продължение на неколкомесечно гласуване в сайта на БНТ. Организаторите се опитаха да дадат път на младото поколение - къде по-успешно, къде - не. Истинската класа обаче си пролича, когато под диригентството на Васил Делиев на сцената излезе Васил Петров, последван не от кого да е, а от Борис Гуджунов. Последния до снощи бях чувала само като име и не знаех що за музикант е... Но когато запя, залата притихна. Този човек отвя всички с перфектното си изпълнение - изпълни го с такава лекота и усмивка, каквато не съм виждала у никой друг изпълнител досега! Кратка биографична справка за него - роден е през далечната 1941 година, тоест в момента е на 68.
Знам, че сред възрастното поколение има носталгия по времето на предавания точно като "Златния Орфей" и "Тромбата на Вили" и че неслучайно Лили Иванова, Васил Найденов, Йорданка Христова, Орлин Горанов, Петя Буюклиева, Маргарита Хранова и още куп естрадни величия все още имат почитатели. Слушала съм всички тях на живо, но това, което направи Гуджунов, за мен бе ненадминато. : ) Затова отварям темата именно с него. Вероятно ако има интерес ще се стигне до гореизброените имена, както и до доста млади изпълнители, но би следвало да се започне от най-великите.
Някои казват, че БНТ вече не става за нищо, само харчи парите на данъкоплатците и тъй нататък... Но чест прави именно на БНТ, че миналата вечер успя да събере на едно място толкова много хора... От Тончо Токмакчиев, Марта Вачкова, Камен Воденичаров, Краси и Вили Гюлмезови, дует Ритон, фамилия Тоника, през няколко политици (за цвят), сред които Сидеров и Борисов, за да се стигне до корифеи на българската музика от последните петдесетина години като Надка Караджова, Тончо Русев, Михаил Белчев, та дори Борис Карадимчев (когото съм виждала само като име в учебниците си по музика в началните класове) - все хора, които сякаш са използвани, когато им е било времето, а сега живеят в забрава... Или в беглите спомени на връстниците си.
Най-хубавото за мен от снощния концерт бе, че благодарение на Гуджунов някак успях да преоткрия песните, които са вълнували поколенията преди мен. И докато за хората, които са запознати с творчеството на повечето от тези изпълнители, това е било носталгичен поглед към миналото, за мен това бе някакъв вид осъзнаване и откриване на нов, но много красив свят. И би ми се искало да стисна ръка на много от тези изпълнители, да им напомня, че не са забравени и че техните песни 'все ще се четат'. :)

И така, на вашето внимание - Борис Гуджунов и Васил Петров с "Надежда":

И още веднъж, от бенефисния му концерт:

С Борислав Грънчаров и Боян Иванов (създали са заедно триото "Бо Бо Бо" през 90-те години) - пак от бенефиса:

@ Миранда, видях темата
и там, но точно защото бе сложена в раздел 'Тумбурлумбур', реших да направя подобна тук, защото българските песни и изпълнители го заслужават. :)
Още малко информация за Борис Гуджунов:
Цитат:
На международния фестивал Златният Орфей/71, в конкурса за изпълнители Борис Гуджунов печели II награда и III-та през 1980г. Като изпълнител, който представя песен за конкурс, печели награди - II/71 за "Каквато искаш ти бъди" и III-та за "Надежда" (и двете само по музика на Атанас Косев). През 90-те години създава заедно с Боян Иванов и Борислав Грънчаров триото Бо-Бо-Бо, което изпълнява популярни забавни шлагери с лек хумористичен текст. Шоуто им се радва на голям успех и песните излизат в албума "Момчета с късмет". През 1998 получава Голямата награда "Златният Орфей" за цялостно творчество. На 21-ви юни в зала 1 на НДК се състоя бенефисният му концерт, в който участие взеха дует Ритон, Васил Найденов, неостаряващата Йорданка Христова, Орлин Горанов и Кристина Димитрова, Нели Рангелова, Драго Драганов, Маргарита Хранова и квартет "Славей" с Надка Караджова.

P.S. Тия шрифтове ме побъркаха! :lol: :lol: :lol:

Последна промяна tsvety на Нед Ное 08, 2009 8:50 pm, променена общо 1 път

Нед Ное 08, 2009 5:43 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Мнение Re: Най-големите наши!
Цвети, похвално е, че младото поколение се интересува и харесва българската забавна музика от онези години! :) Имаше и има изключителни песни, музиканти и изпълнители, много от които на световно ниво.

В другия раздел Тумбурлумбур има тема за любима българска музика, за момента 8 страници. Там сме пуснали много от най-хубавите български песни.

Предлагам тук не само да се пускат клипове, но и биография и друга информация за изпълнителите и песните. В смисъл да не се получи дублиране, а по-различна от другата тема. Какво мислите? :)

Нед Ное 08, 2009 6:37 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Цветленце, едно огромно благодаря за чудесната тема.
И специално за теб, а и за всички млади хора, които държат да не забравят нашите големи, днес ще представя един певец, актьор, танцьор, художник и мим. Той се казва Стефан Воронов - български естраден изпълнител от 60-те и началото на 70-те години на 20-ти век, загинал трагично при автобусна катастрофа на връщане от турне в Европа на 29 години.
Произхожда от известно руско графско семейство. Съпруг на Маргарита Пехливанова-една чудесна, интересна българска актриса.

Нед Ное 08, 2009 6:40 pm Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Паша Христова

Парашкева Христова Стефанова е родена на 16 юли 1946 в София, умира на 22.12.1971. Смъртта прекъсва нейния полет, в момент когато е устремена нагоре, когато нейното дарование разцъфва, а пословичното й трудолюбие и сътрудничеството с Николай Арабаджиев дават своите плодове. Шест години са изминали откакто едно момиче - чертожничка в институт за електрокари, започва да пее. Завършва Школата за естрадни певци и постъпва като солистка в Ансамбъла на Строителни войски. Първият голям успех е на фестивала на забавната песен в Сочи, Русия през 1967 - златен медал и I награда.
Година по-късно постъпва заедно с Борис Годжунов като солистка на оркестър “София” - водещият състав в българската забавна музика по това време. С него младата певица ще осъществи по-голяма част от концертните си изяви, гастролите си в Русия, Чехия, Унгария, Сърбия, Германия. Най-успешна в кратката й кариера е 1970 - награда на фестивала “Златният елен” в Брашов, Румъния, I награда за изпълнение заедно с Мария Нейкова и Мими Иванова “Яворова пролет” (м.Светозар Русинов) на радиоконкурса “Пролет”, а представянето й на фестивала “Златният Орфей” е истински триумф - Голямата награда е присъдена на песента “Повей, ветре” (м.Йосиф Цанков), първата награда - на “Една българска роза” (м.Димитър Вълчев) - две песни, които ще останат в класиката на българската песен именно чрез изпълнението на Паша Христова. Тя изпява още една голяма песен - “Този дивен свят” на Чеслав Ниемен, с която печели I награда за изпълнение на полска песен на фестивала в Сопот.
Търсенията на Паша Христова са многопосочни — балади, популярни песни, версии на фолклорнипесни, джаз пиеси, политически песни.
Гласът й е специфичен — с огромен гласов диапазон и възможности, простиращи се от най-ярко драматично пеене до най-фините нюанси на нежното музициране. Особено впечатляващо е живото й пеене на конкурси, концерти и фестивали, при които показва
импровизаторски талант, лекота в музикалните преходи, интонация и емоционалност. Така тя печели поредица награди от наши и чужди фестивали, наричат я „фестивалната певица“.
Тя загива 25-годишна при неизяснени и до днес обстоятелства в жестока самолетна катастрофа на летище София, на 21 декември 1971. Паша Христова остава в сърцата на българите с хитове като: „Повей, ветре“, „Янтра“, „Остани“, но най-вече с „Една българска роза“(1970), който преди 10 години бе обявен от БНР за „български хит на 20-ти век“. Краткото й време на тази земя бе достатъчно, за да заеме достойно място в Българския национален пантеон, а чрез песните си тя винаги ще се завръща при нас.

„Винаги ми е било приятно да мисля и да творя за младите хора. да виждам навсякъде стремежа всеки да намери достойно място в обществото. България може да се гордее с младеж като нашата – младеж, изпълнена с амбиции за овладяване на науката, техниката, и, разбира се, изкуството.“ Паша Христова

Повей, ветре

Една българска роза

Остани

Аз мога да кажа само едно за Паша........бях дете, когато за първи път чух песните й..........и тогава , и сега, когато ги слушам, забравям за всичко, погълната от този Огромен Глас, от който ме побиват тръпки........Поклон, Паша! :hat:

Нед Ное 08, 2009 11:15 pm Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

Цвети, много се радвам, че си преживяла това и споделяш с нас, и чудесна е темата!, но съвсем не мисля, че
Цитат:
се отдава значение на чуждестранните изпълнители
- аз поне си мисля така, просто българските изпълнители всеки лесно може сам да ги открие, дори ако е подсетен тук само с клип.

Miranda написа:
В другия раздел Тумбурлумбур има тема за любима българска музика, за момента 8 страници. Там сме пуснали много от най-хубавите български песни.

ами да - и много още не сме успели, особено след като и Инфи и Венци не идват :(
но и аз си мислех, че има нужда да се разделят някак нещата, защото там напоследък зазвучаха повече съвременни песни
нищо лошо, нека си има тема и за тях - всяка тема си е хубава, но ми е хубаво да знам какво точно ще слушам когато отида в някоя тема, така че искам да знам къде да отида когато искам да се върна към незабравими български песни...
Да, Цвети, ние, които сме ги слушали преди години по радиото и телевизията, не ги забравяме, но и сега много пъти съм се радвала да видя, че и вие младите ги откривате с любов (наистина много пъти, така че съм сигурна, че няма да се забравят ;)
Miranda написа:
Предлагам тук не само да се пускат клипове, но и биография и друга информация за изпълнителите и песните. В смисъл да не се получи дублиране, а по-различна от другата тема. Какво мислите?

е, аз поне не мога да ви разкажа нищо повече от това кои песни с голямо вълнение откривам, а понякога и това не смогвам :(
но пък и... само биографията ли ще ги прави различни темите??? не бих искала да чета в една и съща тема биографията на Леа Иванова и на някоя от новите "звезди", колкото и голяма да е тя за някого :) ...

Та, за кои най-големи наши? Да подразбираме ли изпълнители от зората на българската естрадна песен?
Не знам чие име щях да се сетя първо, ако ме попитат направо за най-големите наши...
Леа Иванова или Емил Димитров, Йорданка Христова, Богдана Карадочева и Стефан Димитров и т.н...
Да, Паша Христова, Стефан Воронов и Борис Годжунов също щяха да са сред първите, за които ще се сетя (не знам защо в уикипедията е Гуджунов? аз го помня Годжунов, а и в гугъл с Годжунов има повече резултати :()

Изобщо, като стане дума за такъв избор ми е много мъчно да избирам един пред друг, но днес ми се прииска да дойда с едно Голямо наше име:
Мария Нейкова е родена на 21 декември 1945 в Пловдив. Завършва ВМПИ - Пловдив - 1985. Автор е на около 100 естрадни песни, музика за филми и театрални спектакли, детски песни. Започва изпълнителската си дейност в художествената самодейност. През 1968 завършва Школата за естрадни певци към бюро "Естрада" и от 1969 до 1973 е солистка на оркестър "София" (първи концерти - 20-21.12.1968). Още първите записи: "Закъснели срещи" (м.Петър Ступел, в дует с Георги Минчев) и преводните песни "Мария", "Гледай мен" й носят голяма популярност. "Закъснели срещи" получава първа награда на фестивала "Златният Орфеи" - 1969 (в дует с Михаил Белчев). В началото на 70-те създава няколко самобитни песни, в които сполучливо вплита интонациите и маниера на изпълнение на родопската песен и се очертава като едно от ярките явления на авторската песен в българската естрада. Образец в това отношение е песента из филма "Козият рог" - 1971, текстът е създаден две години по-късно от Богомил Гудев. От песните й през този период награди получават: Младежки конкурс за забавна песен - "Никога" - трета награда и наградата на БНТ - 1970, "Зеленият прозорец" и "Добър вечер, лека нощ" - първа награда - 1971 и 1972. "Добър вечер, лека нощ" е обявена за "Мелодия на годината" - 1972 и получава наградата на СБК на фестивала "Златният Орфей" - 1972. Година по-късно "Имам земя" печели втора награда (първа не е присъдена) на същия фестивал. "Яворова пролет" (м.Светозар Русинов), изпълнена съвместно с Паша Христова и Мими Иванова е първа в радиоконкурса "Пролет" - 1970. Сред популярните й песни е "Светът е за двама" - 1980 (изп. Орлин Горанов). Осъществила е концертни турнета и изяви в Русия, Унгария, Германия, Полша, Алжир. Умира на 1 август 2002 в София.

Ще ви посоча и два линка към материали, писани в нейна памет:
http://www.aba.government.bg/bg/Bd/Arch ... 2/inme.htm
http://www.segabg.com/online/article.as ... 2&id=00024

Ето “Закъснели срещи” с Георги Минчев:

Ето и нейната "Светът е за двама", която изпълнява Орлин Горанов:

А тук заедно с Паша Христова и Мими Иванова:

Пак с Паша - красавици!

и и и ...
:roseforyou:

Вто Ное 10, 2009 12:57 am Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

А сега, не знам ще ги признаете ли в своите "Големи", но искам да ви подсетя за някои имена, които бяха поизтрити от ефира. Цвети, споко, дори и те започват да се завръщат, ще се запознаете ;)
Ето - допреди няколко години почти нищо не откривах за Константин Казански, а сега мога да ви пусна
Малък Принц

Изгубена любов

ако искате да прочетете кой е той - Гугълчо е насреща, и като видите, че е пял шансони и е превеждал песни за Емил Димитров, ще се досетите защо аз го помня :D

И последно за днес:
Някъде май бях пускала Рисунка на дуета Мариана и Тодор Трайчеви, който също все още е жив в спомените ми със страхотните текстове, които пееха, но видях, че не е в дугата тема и ще я пусна тук.

Техните песни също позамлъкнаха за известен период, тъй като и те забягнаха в чужбина, но ето - и те се завръщат с връщането на Тодор Трайчев.
(тук давам линк за сайта му, където ще откриете и текстовете)

Да си ги приопомним и със Слънчева Жена

и Рой недовършени неща

:D

Вто Ное 10, 2009 1:06 am Профил Галерия на потребителя
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

Дрийм, тук няма да пускаме "новите" звезди, а освен биография, можем да напишем и своето мнение и впечатление, което си е ценно. :)

И като казваме най-големите наши, няма как на първа страница да не бъде и

Лили Иванова
За нея е казано всичко - и добро, и лошо. Но фактите сочат само едно - тя е призната за най-голямата певица в българската забавна музика! :hat:

Мои любими песни

Осъдени души
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u6iNCHPJ1m4&feature=related[/youtube]

Camino
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WAMPjWdIGDY&feature=related[/youtube]

Ветрове
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=v8QieEtz-M4&feature=related[/youtube]

Има и други, но да оставя и за вас. :)

Вто Ное 10, 2009 9:44 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Аз ще се върна назад в годините с някои от първите песни на Лили.

бях толкова мъничка тогава и леля и приятелките и ме караха да танцувам на "Без радио не мога"

помня и "Сърце"

сега е една песен, която много обичам - "Птицата"

Вто Ное 10, 2009 10:18 pm Профил Галерия на потребителя
Mermaid
Mermaid
Аватар

Аз пък идвам с една песен с текст на Блага Димитрова
е, и с музиката на Хайгашот Агасян и с припомняне на няколко филма

:roseforyou:

Вто Ное 10, 2009 11:50 pm Профил Галерия на потребителя
Sorceress
Sorceress
Аватар

Мими Иванова

В началото на 70-те години на ХХ-и век Мими Иванова е “нов глас” в българската забавна музика. Първите й интерпретации се вписват в характерната за периода стилистика на българската песен. Постепенно Иванова изгражда самобитен маниер на пеене и изпълнителски стил, който я превръща в открояваща се индивидуалност. Решаващ принос за това има сътрудничеството й с композитора Развигор Попов, както и създаването от тях през 1976 г. на рокгрупа “Старт” - не просто съпровождаща концертите им, а внасяща динамика и чувство за съвременност в съвместните изяви. В края на 70-те Мими Иванова и “Старт” са “модерното явление”, а Мими е фаворизирата диско-рок звезда и най-любимата българска певица в анкетите на Българското национално радио за 1979, 1980 и 1981 г. През 80-те Мими и “Старт” продължават да бъдат “фабрика за хитове”, а след принудителната им (по финансови съображения) раздяла, през 90-те Мими Иванова се изявява без съпровождащ бенд. Тя продължава да пее любимите на три поколения хитове, създава и много нови песни, оставайки вярна на своя стил. Потвърждение за последното е концертът й “15 лалета 15 години по-късно”, състоял се на 26 април 2007 г. в НДК – София. В него Мими изпява при огромен успех любими стари и съвсем нови песни. Специално за шоуто се събират след повече от 15 години раздяла и музикантите от група “Старт”, които застават отново зад нея с познатия рокаджийски хъс.

Официален сайт на Мими

Майчице свята - Мими Иванова музика: Митко Щерев, текст: Иля Велчев Трета награда на "Златния Орфей" 1975.

Нед Ное 15, 2009 10:07 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща