Последно посещение: Чет Юни 29, 2017 10:50 am Галерия Галерия   Дата и час: Чет Юни 29, 2017 10:50 am

[ 4 мнения ] 
Стиловете 
Автор Съобщение
Мнение Стиловете
Или - що е то поезия и как се пише.

В един литературен сайт попаднах на интересен спор - модерно изкуство или класика.
Може ли един свободен стих, изпълнен с неразбрани сложности да бъде нареден до класическия Шекспиров сонет, и обикновенния, простичкия, достъпен стил по ли докосва от хаоса, който толкова много обичаме напоследък.
Лично аз не приемам за себе си сравнението, прилича ми на опит да решаваме коя картина е по-добра - "Джоконда"та или "Пчела, жужаща около портокал", но там така са се хванали за гушите критици и творци, че реших да поискам и вашето мнение.

"Цялата кръв на бога изтече" или "Понякога съм бяла и добра"...
На ринга - гиганти. Света не може да спре идея, чието време е дошло.

А понякога си мисля... - Искаш да изразиш съзерцание - ползваш миниатюра, хайку... искаш дълбочина - плуваш в класиката. Искаш хаос - избираш непонятното, дори за теб, защото същността е сложна, не може да бъде побрана в няколко редчета само...

Пон Май 25, 2009 1:34 pm
Sorceress
Sorceress
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Мнение Re: Стиловете
избирам "Понякога съм бяла и добра" :) и понякога се улавям, че мисля: Какво ли можеше още да напише Петя?! Толкова обикновени думи с толкова много смисъл и емоция.
За мен това е поезията. Емоция, вплетена в обикновени думи, разбираеми, близки до всеки.
А как се пише... като издишане.

и не ми харесва да дишам по определени схеми :)

Пон Май 25, 2009 1:58 pm Профил Галерия на потребителя
Двете цитирани строфички избрах случайно... но... това се разбира.
Има невероятна модерна поезия - свободен или бял стих... с чудесен нестандартен изказ, а за класиците... без тях за къде сме...

Пон Май 25, 2009 2:02 pm
Tinkerbell
Tinkerbell
Аватар

(View: Всички /В Темата)

Поезия за мен е докосващата музика на словото. Нямат значение вида и епохата. Харесвам както разбираемите и семпли стихове, така и по-завоалираните, в които да откривам много преплетени значения и вътрешни връзки.................Поезията е гласът на сърцето. :)

Вто Май 26, 2009 10:23 pm Профил Галерия на потребителя
 [ 4 мнения ]